Budowa pompy wodnej

Pompa to styl maszyny roboczej, w której energia silnika napędowego przesuwa się na przenoszenie cieczy z stanu niższego na większy. Poprzedniczką pomp wirowych, które znajdują wykorzystanie w technologii, jest pompa tłokowa - rodzaj pompy wyporowej, wykorzystującej tłok ciągnący się ruchem posuwisto zwrotnym w walcu. Typowa pompa zrobiona jest przede wszystkim z komory, tłoku oraz nurnika napędzanego tłoczyskiem.

I choć cechuje się niewielką wydajnością i skupia się z szerokimi kosztami eksploatacyjnymi, więc stanowi wyjątkowe możliwości tłoczenia cieczy o bardzo dużej lepkości, jak i cieczy lotnych oraz zawiesin ciała stałego. Do wartości takich pomp można również zaliczyć efektywniejsze wykorzystanie energii, wynikające z całych szansy zmian obciążeń, oraz stała wydajność (pracuje 24h na dzień) oraz brak konieczności zalewania (idą na "ciepło").

Takie pompy doskonale sprawdzają się między innymi w zespołach odwadniania igłofiltrami, jakie są obecnie powszechnie wykorzystywane jako metoda obniżania poziomu wody gruntowej. Igłofiltrowanie jest już planowane już na etapie projektowania tworzenia kosztorysu inwestycji. Jest wydajnym systemem przy czasowym osuszaniu wykopów budowlanych.

Zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania w terenie odwadniania terenu stale ewoluuje i potrzebuje wykorzystywania pomp o najdoskonalszej klasie, co skutecznie chroni i strzeże przed niechcianą wodą. Warto wcześniej rozeznać się w obecnym, jakiej pompy będziemy chcieć, żeby w szerocy świadomie zdecydować się lub na pompę zasilaną silnikiem elektrycznym, albo zasilaną silnikiem spalinowym.