Szkolenie pracownikow z zakresu bhp

Wędlinami wymienia się rozmaite wyroby mięsne powstałe z środka rozdrobnionego, z zmian wędzonki to mięsne przetwory stworzone z pojedynczego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to przecież proces technologiczny, który polega na działaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest zarejestrowanie barwy oraz wytworzenie charakterystycznego mięsnego zapachu oraz zapachu. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości swoich wyrobów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych i gnilnych. Dzięki temu klienci mogą dłużej bawić się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że pomimo przechowywania w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Samym spośród najciekawszych przetworów mięsnych sprzedawanych przez hurtownie wędlin jest doskonała szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka pozyskiwana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako produkt schłodzony bądź mrożony z kością lub bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna kryć się w charakterze między jasnoróżowej po czerwoną, zaś tłuszcz zapewne istnieć pomalowany na biało, z odcieniem śmietankowym lub różowawym. Drugim w pory najbardziej popularnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest popularna na pełnym świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa to nic innego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz wtłoczone do osłonki celulozowej lub jelita.

Określone warunki klimatyczne w swym regionie doprowadziły do tego, że w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, jak w końcach śródziemnomorskich o mniejszej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny zawierający nie tylko mięso wieprzowe, ale te duże domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich działalności były powody ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, więc jej brak uzupełniano różnymi sposobami mięs. W ostatni styl utrwalił żywy do tej pory stereotyp głoszący, iż salami produkowane jest z oślego mięsa, frankfurterki otrzymuje się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.